Kámen a zvláště jeho tvrdší druhy, jako např. žula a pískovec vydrží spoustu let pod širým nebem bez ochrany. Proto můžeme spoustu kamenných prvků používat při zkrášlení venkovních prostor a obzvláště zahrad. Co může být na místo k venkovnímu posezení a cestičky vhodnějšího než stará, krásně ošlapaná dlažba. Svou duši mají i ručně vysekaná koryta a napaječky ze starých chlévů. Dají se hezky osázet nebo naplnit vodou jako pítka pro ptáčky. Mnoho využití mají i staré kamenné schodnice.

Mohou dál sloužit jako zahradní schody nebo se jimi dá obložit terénní nerovnost jako obrubníkem. Ze dvou dlouhých schodů přisazených k sobě se dá sestavit pevný bezúdržbový mostek přes potůček. Pokud se řada schodnic přesune o třetinu své délky přes okraj zpevněné hrany nad vodní hladinou, vznikne neopakovatelná plošina k příjemnému posezení. Stačí toto místo osadit vhodnou balustrádou, litinovými dílci nebo kovaným nižším plůtkem. Pak si můžeme užívat ochranu krásného zábradlíčka s romantickým výhledem na řeku nebo rybník. Praktické i dekorativní využití mají i okenní mříže, dveřní zámky, šupáky a ozdobné panty. Sebehezčí a dobře vyrobené dveře ve starém domě nebudou působit přirozeně, když je okováte novodobými panty a ostatními poddimenzovanými a nevhodnými prvky, jejichž slabě pokovený povrch většinou velmi rychle zrezne. Původní kované prvky měly povrch chráněný vrstvičkou cínu nebo je kovář při výrobě (rozžhavené) napustil olejem.

Krásnou zahradní dekorací je i volně postavený kamenný portál. Dokáže vytvořit neopakovatelný solitér, který přímo vyzývá své návštěvníky ke vstupu do romantické zahrady. Dnešní svět je plný prefabrikovaných dílců z betonu. Jsou velmi praktické a levné. Chcete však, aby i Vaše okrasná zahrada plná radosti a potěšení působila praktickým a laciným dojmem? Někteří jistě ano, ale vy, když jste dočetli až do tohoto bodu chcete od své zahrady i života více. Proto hledejte „nové cesty“, budujte krásu a radostné okolí, které se vám a vaším bližním za to odmění.

Zobrazen 1. – 40. z 55 výsledků